Thursday, 9 June 2011
Voronež - Harkiv
Wednesday, 1 June 2011
Ukraina
Saturday, 14 May 2011
9. mai Moskvas
Moskva Suur Tsirkus
Saturday, 7 May 2011
Väike pühadetervitus
Tuesday, 3 May 2011
Divnogore
Siin Venemaal oli just pikk nädalavahetus ja kuna ilmad on juba ilusaks läinud, tegin väikese väljasõidu. Sihtpunkt Voronežist umbes 150km kaugusel asub külake Divnogore (vene keeles Дивногорье). Ühe sõbra tuttaval on seal suvila ja ta ei olnud midagi selle vastu kui keegi seal paar päeva ööbib. Nagu öeldud, oli vahemaa küll kõigest 150km aga rong, õigemini elektriška, sõitis sinna pea 3,5 tundi. Tegelikult alles esimest korda nägin Venemaad Voronežist ja Moskvast väljaspool, sest kui veebruaris rongiga siia tulin oli väljas pime. Ümbruskond oli küll suhteliselt mittemidagiütlev aga esimest korda oli ikkagi huvitav vaadata. Kõigepealt tegi rong linnas sees pea 45 minutise ringi, siis kui linnast välja jõudis olid veidike aega suht logud suvilad, seejärel veidi põlde (see rajoon on ju kuulus oma paksu musta mulla kihi poolest) ja siis veel veidi suvilaid. Divnogoresse jõudes, nagu nimestki järeldada võib, hakkas vaatepilt veidi mägisemaks muutuma.
Friday, 22 April 2011
India turg
2 nädalat tagasi, 10 aprillil, käisin sellises kohas nagu India turg. Üks õppejõud rääkis, et tema käis ja jäi väga rahule – sai 200 rublaga endale siidist salli. Ütles, et tegu on mingi kuulsa rändturuga, mis on esimest korda Voronežis ja jääb siia vaid nädalaks. Läksin vaatama kauplemise viimast päeva. Kõigepealt oli vaja üles leida asukoht. Teadsin, et otsida on vaja sportkompleksi Energia. Olles juba natuke näinud, milline siinne infrastruktuur on, ei pannud sellele kompleksile suuri ootusi. Õigesti tegin – see spordihoone asus kortermajade ja tehaste vahel, vahetus läheduses oli 3 suurt mahajäetud, õigemini pooleli jäänud, suurt kortermaja. Ma arvan, et juba 1990. algusest ei ole seda spordihoonet remonditud, enam ei ole vist ka mingit erilist mõtet seda teha. Pigem juba maha lammutada ja uus asemele ehitada. Turg ise nii värvikaks kui lootsin ei kujunenud. Kui kuulsin sõnapaari India turg, tulid meelde suured vürtsimäed jms. Tegelikkus oli midagi muud. Veidi lihtsustades müüdi ainult salle ja pearätikuid (lisaks mõnes kohas ka teed ja kohvi) ja siis hulgaliselt mingit plastmassträna, millel polnud Indiaga mingit seost (igasuguseid juurvilja koorimise, viilutamise jms vidinaid). Positiivne üllatus oli aga see, et sisenedes oli suur silt, et sama spordihalli teises tiivas toimub koertenäitus. Kui India marketi poolel oli selline ebameeldiv mutikeste trügimine (trügimises on nad lausa meistrid), kes kõik tegid endale käte ja jalgadega teed, et saada siidirätikute hunnikute juurde tuhnima, siis koertenäituse poolel oli olukord rahulikum.
Sunday, 17 April 2011
Ballett
Friday, 15 April 2011
Prazdnik
Sunday, 3 April 2011
Vene Hing
Rääkisin küsimusest, kus me oleme, kas idas või läänes. Samas on venelastel teinegi suur küsimus, mis on minu arvates ehk veelgi levinum. See küsimus on „Miks keegi meid ei mõista?!“. Huvitav, et ühtegi teist rahvust selline probleem väga ei paelu. Inglased, prantslased, ameeriklased ega isegi eestlased ei küsi seda. Kuigi paljud ei mõiste eesti ajalugu ja probleeme ei ole selline küsimus ikkagi väga aktuaalne. Me teeme rahulikult oma tööd edasi, elame oma elu ja arvame, et küll kõik paika loksub. Huvitav on ka see, kuidas venelastele endale meeldib enda maad jubedalt kritiseerida. Kui näiteks venelasele öelda, et küll teil on siin tore ja vahva elu, siis hakkab ta sulle rääkima, et tegelikult on kõik halvasti – teed on katki, tööd ei ole, korrupsioon on suur jne jne. Aga teil seal Euroopas on kõik hästi. Kui aga ise talle mainida, et miski on justkui veidikene võib-olla korrast ära siis unustatakse kõik halb ja hakatakse väga kirglikult enda riiki kaitsma. Samas eks see ole igal pool nii aga siin on see kõik kuidagi kirglikum. Ikkagi ju Vene hing.
Wednesday, 30 March 2011
Esinemine vol 3
Saturday, 5 March 2011
Staarid
Vahepeal on ikka nii palju toimunud, et kõigest pole mahti rääkidagi. Räägin siis lühidalt sellest, mis kõige eredamalt meeles. Saime siin tuttavaks paari vene üliõpilasega, kes õpivad õpetajateks. Praegu teevad nad koolides praktikat ja kutsusid meid kooli Eestist rääkima. Lubasimegi minna, mis see ikka ära ei ole – klassitäis inimesi, teeme presentatsiooni jms. Neljapäeval, kui kohale jõudsime, tundus sündmus millegi palju suuremaga, kui alguses arvasime. Suur auditoorium, kohal 9, 10 ja 11 klassi õpilased. Kuna mu toanaaber Richard mängib väga hästi kitarri, siis olime algselt kokku leppinud, et mina ja Richard laulame kaks laulu ja tüdrukud teevad powerpoint presentatsiooni. Huvitav on see, kuidas täiesti suvalistel inimestel on Eestiga niivõrd lähedane kokkupuude. Näiteks esimesel päeval kui Voroneži jõudsin näitas mulle rongijaama vastu tulnud teaduskonna juhataja ühte eestikeelset märki ja küsis, mida see tähendab (märgil oli kiri „tark ei torma“). Ju siis oli keegi eelmistel aastatel siin õppinutest talle selle kinkinud. Samal päeval ütles sama mees, et pean minema röntgeni pilti tegema. Kuigi sain ka vene keelest aru ütles võttis ta sahtlist mingi vana eesti keele õpiku, kus oli lausele „Sul on vaja teha röntgenipilt“ kollaseks värvitud. Eelmisel nädalal küsis vene heliloojate õppejõud minult koridoris „Kas sul on sisetaldasid“. Tegin siis suured silmad, mille peale ta ütles, et see ongi ainukene eesti keelne lause mida ta teab. Tagasi presentatsiooni juurde tulles – tahtsime õpilasi ka natuke laulma panna ja kuna refräänis olid numbrid üks-kaks-kolm, siis mõtlesin, et küsiks pulli pärast seal auditooriumis, kas keegi teab, kuidas on eesti keeles number üks. Ja üks tüdruk taga paremas nurgas tõstiski käe ja ütles „üks“. Samamoodi teadis ta ka numbreid kaks ja kolm. Pärast rääkis, et elas 3 aastat Eestis aga vanemad kolisid siis Voroneži tagasi. Huvitav oli see, et pärast ettekandeid (lisaks eestlastele olid kohal ka poolakad, sakslane ja hispaanlane) tahtsid kõik noored tüdrukud minu ja Richardiga pilti teha. Selline superstaari tunne oli kohe. Seejärel laulis ka 9 klassi tüdrukute bänd meile ka ühe laulu. Kingi saime ka – matrioškad.
Sunday, 27 February 2011
Kelle nägu on Venemaa? Kas Stalini? Kas Putini? Ei! Puškini!
Vähemalt siinne kirjanduse õppejõud tuli esimese tunni alguses sellise mõttega lagedale. Põhjendas ära ka – Venemaal on palju inimesi, kes armastavad Stalinit. Samas ka neid, kes teda vihkavad ja neid keda ta ükskõikseks jätab. Putiniga sama lugu. Sellist vene inimest, kellele aga Puškin ei meeldiks või keda Puškin ükskõikseks jätab polevat meie õpetaja oma elus kohanud. Puškin on nagu positiivne kangelane, riigi maskott. Selle näoga võib minna ükskõik kuhu maailmas ja see ei tekitavat negatiivseid tundeid. Esimesel tunnil jõudis ta veel hingelt ära rääkida oma mure, mis on seotud Meistri ja Margaritaga. Nimelt 6 aastat tagasi vändati sellest raamatust ka film (õigemini 10 osaline seriaal), nüüd tuuritab Venemaal ringi sellenimeline muusikal. Õppejõu arvates on see kõik aga liiga kommerts ja millestki nii armsast ja ilusast üritatakse luua pop-kultuuri. See selleks. Tegelikult tahtsin rääkida koolist üldiselt. Korralduse koha pealt on raske midagi negatiivset leida. Tunnid toimuvad kõrvalühika ühes tiivas, nii et hommikul võtab loengusse minek aga vähem kui 5 minutit. Tunnis oleme tavaliselt neljakesi (4 siinset eestlast, kusagilt on justkui meelde jäänud justkui millalgi ühineks meiega ka üks sakslane), kirjanduses ja filmitunnis kuuekesi (lisaks meile neljale ka 2 inglast). Õppejõud on igati tasemel ja rõõmsameelsed. Kui sõnadest aru ei saa, siis osatakse see kas kehakeele või inglise/saksa keeles arusaadavaks teha. Erinevaid keeleõppeprogramme on igale maitsele. Praegusel hetkel tundub, et võtan kõiki aineid, mida võimalik. Annan ka väikse ülevaate, mida meile siis ka pakutakse:
vene keele grammatika – palju selgitamist vist ei vaja.
kõnekeele praktika – seda annab sama õppejõud, kes grammatikatki nii et ühes tunnis õpime reegleid ja näiteid, teises proovime neid ka kohe kasutada.
vene tegusõnad – praegu tundub, et mahukaim aine. Kogu semestri tegelema erinevate liikumisverbide ja lõpetatud/lõpetamata tegusõnade jms.
leksika – pole veel toimunud. Selleks aineks anti 2 nädalat aega, et end vene keelega kurssi viia.
19. sajandi kirjandus – esimesel tunnil lugesime kergemaid Puškini luuletusi. Praegu arvan, et ega me see semester Puškinist kuhugi kaugemale ei jõuagi.
vene heliloojad – seal väga rääkida ei saagi. Põhiliselt õppejõud räägib helilooja elust, loomingu sisust jms ja siis illustreerib seda sellesama loominguga.
Kaasaegne kirjandus - esimesel tunnil jättis õppejõud lugeda ühe peatüki raamatust Sergei Dovlatov „Kompromiss“. Raamatu tegevus toimub Tallinnas. Samas need 25 lk on minu jaoks veel ilmselgelt midagi sellist, mida ma ilma google translate’ita veel lugeda ei suuda.
Vene laulud – sisu aine nimest palju ei erinegi. Laulame tuntumaid vene laule, õppejõud saadab kitarril.
Vene Idee – hakkab 2 nädalat hiljem. Rääkisin õppejõuga ja küsisin, millest seal juttu tuleb. Tõotab huvitav loeng tulla, sest hakkama vene hinge eripärasid lahkama. Eelmiste siinsete õpilaste tagasiside, mida kuulnud olen, on igatahes väga positiivne olnud.
Vene film – vaatame vene kino parimaid palasid ja kirjutame arvustusi.
Selle hea juures on nagu ikka ka väike tõrvatilk. Olgugi et klassiruumid on väikesed (samas piisavalt suured, et 6 inimest ära mahutada) ei suudeta neid kuidagi soojaks kütta. Keskkütte radikas on õrnalt leige, lisaks ostetud elektriradikad on küll päris võimsad aga kui mitmes klassis neid korraga kasutatakse läheb jälle elekter ära. Nii et tunnis istume jopedes. Nii külm, et seal mütsi ja kindaid kandma peaks õnneks aga ei ole. Samas kui mõnikord kõik klapib, saab isegi ilma jopeta tunni peetud.
Thursday, 24 February 2011
Head Vabariigi aastapäeva!
Eile oli Venemaal selline püha, mida kohalik rahvas kutsub lihtsalt meestepäevaks. Vaatasin järele, et seda päeva tähistatakse lisaks Venemaale ka Tadžikistanis, Kõrgõzstanis, Ukrainas, Valgevenes ja veel mõnes endises liiduvabariigis. Algselt tunti seda Punaarmee päevana, siis nimetati ümber Nõukogude Armee ja Mereväe päevaks ja 1991. anti tänane nimi. Ametlikult on see nii meeste kui ka naiste püha (sest punaarmees teenis palju naisi), reaalsuses see täitsa nii siiski ei ole. Ei viitsinud igavese tule juurde minna aga olen suht kindel, et täna on seal auvalve ja tavapärasest rohkem lilli ja pärgasid. Õhtul oli igatahes kuulda ligi 10 minuti pikkust ilutulestikku. Siin võetakse pühasid ikka tõsiselt.
Friday, 18 February 2011
Hinnad
Mõtlesin, et äkki oleks teil huvitav teada saada, palju siin ka asjad maksavad. Suurem osa hindu on siin suht samas suurusjärgus, mõni jälle kõvasti odavam:
Piim 2,5% - 24 rubla
Leib 0,3kg – 17.10 rubla
Kapsas 1kg – 35 rubla
Väike kohupiim – 20.50 rubla
Apelsin 1kg – 36 kuni 55 rubla
Kõige odavam 5 liitrine vesi – 34 rubla
Bussipilet Voronežis päeval 8 rubla, õhtul 12
Metroopilet Moskvas - 27 rubla
Trollipilet Himkis – 27 rubla
Pool portsjonit suppi ühika sööklas – 14 rubla
Kõige odavam päevapraad mida tänaval näinud olen ehk „bisnes lantš“ 135 rubla
Vene õlu poes – umbes 25 rubla
Vene õlu pubis 40 – 120 rubla
Tee pubis – 60 rubla (tavaliselt kannus ehk umbes 4 tassitäit)
Kinopilet 70 – 150 rubla
Maapähklid 1kg – 100 rubla
Vihik raamatupoes – 15 - 30 rubla. Samas leidub ka vanu nõukaaja omi hinnaga 2.20
Kartul 1kg – 40 rubla
Endal küll kogemusi pole aga riided jms kaup peaks samas jällegi Eesti omadest kallim olema. Kõvasti kallimad on ka liha- ja juustutooted. Isegi pelmeenid on siin kallimad.Pigem kallimad ka kõiksugused piimatooted.
Friday, 11 February 2011
Eluolu
Sünnipäev peetud, suured tänud kodustele õnnesoovide eest. Seekordne sünnipäev oli eriline, sest ta tuli mulle meelde alles siis, kui lõuna paiku tuli meelde telefoni vaadata ja seal olid selle teemalised sms’id. Sai seda ka veidi tähistatud, seltsiks üleeile saabunud toakaaslane Richard (eestlane, kes oli siin ka eelmisel semestril). Külastasime pubi nimega Barack O’Mama. Niivõrd jube kallis kui Moskvas seal õnneks ei olnud, samas väljas söömiskäimise lõbu siin selle stipi eest ikkagi lubada ei saa. Või õigemini saab ikka aga sel juhul ei jätku stipist kuu lõpuni elamiseks.
Kool veel alanud ei ole. Pidi muidu esmaspäeval algama aga gripi tõttu on vähemalt nädala edasi lükatud. Uuel esmaspäeval lähen jälle kaema, siis saan uuemat infot. Ühikas töötab ka karantiinirežiimil, mis tähendab, et meie saama välja minna küll aga ühtegi võõrast välisuksest edasi ei lasta. Kuna aga ma ei tea siin kedagi, siis mind see absoluutselt ei puuduta.
Esmamuljeid linnast ka. Olgugi et siin ühtegi valimist lähitulevikus tulemas ei ole domineerib ikkagi igal pool Putini partei plakatid. Natuke imelik on vaadata, et peatänaval soovib Ühtne Venemaa partei ikka veel head uut aastat. Polikliinikus hoiatas seesamune partei inimesi gripi eest ja õpetas, kuidas tuleb käituda. Tundub, et kõikidele õppejõududele on saadetud partei kalendrid, mis igal laual ilutsevad. Igatahes huvitav on kõike seda näha aga omas Eestis sellist elu küll näha ei tahaks. Linna põhitänav on Revolutsiooni prospekt, mina elan uulitsa Friedriha Engelsal, läheduses on Komsomoli, Oktoobri, Kolhoosi jms tänavad. Peatänavad kohtuvad ilusasti linna keskel asuval Lenini väljakul, mille keskel teadatuntud mehike käega õige suuna kätte näitab. Igatahes elu nagu ajalooraamatus. Tore on näha ka neid ümaraid väikeseid busse, mille haisu on kõik kohad täis. Veel pole juhust olnud aga varsti tahaks nendega väikese ringi teha. Kuna pilet on kõigest 7 rubla võib seda vabalt kasutada ka turistina linna nägemiseks. Nii et kui kool on alanud ja juba piisav seltskond on koos, võib termose ja võileivad kaasa võtta ja pool päevakest linnas ringi kärutada.
Richard on natuke valgustanud ka seda, kuidas siin asjad käivad. Näiteks kuidas dokumendi koju unustanult valvuriga uksest või muust sarnasest olukorrast ikkagi läbi saada. Kui vaatad, et miski muu enam ei aita ja vaieldud on juba tükk aega tuleb teha kaval nägu, ulatada šokolaad, raha vms ja öelda „мой последний аргумент". Samas selliseid olukordi mul veel tekkinud ei ole, kus õpitud tarkusetera kasutada.